В петия ден на Седмицата продължи двудневното представяне на издания на Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски“.
Вечерта започна с представянето на още един от известните богослови и преподаватели, трудили се активно за духовната просвета в трудните години на атеистичната власт: „Учителят Ганчо Велев Ганчев (1921–1998) или за занаята на богослова историк през XX век“. Богословският труд беше представен от автора му проф. д-р Павел Павлов, преподавател от Катедра „Историческо богословие“.
Проф. Павлов представи съвместното издание между Софийска света митрополия и Богословския факултет – „Документи за Архиепископията в Охрид – Част 1“. Повод за изготвянето на богословския труд е навършването 1000 години от основаването на Архиепископията на България в Охрид през 2019 г. Той представи и списание „Богословска мисъл“, периодично издание на Богословския факултет.
След това проф. д.ф.н. Калин Янакиев запозна присъстващите с авторския си труд „Личност и същество. Постигането на понятието за личност в богословските спорове за Светата Троица II-IV век“, издание на фондация „Комунитас“.
Последва авторският труд на гл. ас. д-р Иван Йовчев, преподавател от Катедра „Историческо богословие“: „Старокатолическата църква – произход, доктрина и развитие“.
Петият ден на православния форум завърши с авторските трудове на доц. д-р Любомир Игнатов, преподавател от Катедра „Практическо богословие“: „Псалмопението: духовно-музикална съкровищница на двата завета“ и „Динамика в осмислянето на църковното пение в периода ІV – VІ век (аксиология и праксиология)“, издание на Варненска и Великопреславска света митрополия.
Запис от петия ден на Седмица на православната книга може да проследите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook:
– Първа част: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1114666613334519;
– Втора част: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/805729088252909.
Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720321808962/.
Изготви: Георги Великов