На 7 ноември беше първият от двата дена, през които се представят издания на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който през 2023 г. чества своята 100-годишнината.

 Благолепният варненски храм, посветен на свети преподобномъченик Прокопий Варненски, беше изпълнен от духовници и любители на богословската литература.

 Веднага след встъпителното слово на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, ректорът на богословската алма-матер доц. д-р Ивайло Найденов, преподавател от Катедра „Библеистика“, представи изданиетоСборник изследвания върху Стария Завет.

 Сред гостите на православния форум бяха проф. Диана Петкова, Председател на УС на БДББ и доц. д-р Добрин Паскалев.

 Уводните думи на сборника представят целта на богословския труд: „В навечерието на 100-годишнината на Богословския факултет на СУ бе подета инициатива за възраждане паметта на нашите предшественици в поредица мероприятия в духа на думите на св. ап. Павел: „Помнете Вашите наставници...“ (Евр. 13:7). В катедра Библеистика тези научни събития бяха обвързани с идеята за представяне на школи и направления, определени и оформени от нашите предшественици, преподаватели по библейските дисциплини.

 Представените материали в сборника са обединени от желанието за един нов прочит или добронамерена дискусия по вече изказани мнения, което осмисля идеята за школа именно като унаследяване и отговорност, обсъждане и актуализация в духа на новите реалности и постижения на науката“.[1]

 Доцент д-р Костадин Нушев, преподавател от Катедра „Систематическо богословие“, представи изданията Християнството и пътят на модерния човек към Бога – проф. Иван Панчовски, Етически и аскетически възгледи в богословието на свети Максим Изповедник и Християнските добродетели вяра, надежда и любов в учението на свети Йоан Златоуст.

 Професор доктор на богословските науки Клара Тонева, ръководител на Катедра „Систематическо богословие“, запозна множеството присъстващи с две издания, посветени на видни изследователи и творци, допринесли за развитието на богословието в България: Архимандрит Евтимий Сапунджиев: живот, църковна и академична дейност (1884–1943 г.) и Професор д-р Борис Маринов: живот и академична дейност (Сборник по случай 40 години от кончината на Борис Маринов). Проф. Тонева представи и авторския си труд Християнство и ислям: доктринално противоборство (Според Ерес 101-ва на св. Йоан Дамаскин).

 Четвъртият ден на престижния форум завърши с богословския труд на главен асистент д-р Здравко Кънев, преподавател от Катедра „Систематическо богословие“: Ислямът и мюсюлманската общност в България. Изследването е през призмата на история на монотеистичните религии, като подходът е съгласуван не само с историческия и сравнителния, но и със социологическия, етнокултурния, а донякъде и с политологичния анализ.

 На официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook може да проследите как протече четвъртият ден от Седмица на православната книга: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1073027084079981.

 Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720321788370/.


[1] В: https://unipress.bg/sbornik-izsledvaniya-varhu-stariya-zavet.

Изготви: Георги Великов

         

 

Нагоре