Вечерта на 6 ноември започна с представяне на книга от Синодално издателство: На Господнята нива, Том 4 – Максим, Патриарх Български. Множеството присъстващи се запознаха с най-новото издание, сборник проповеди и слова от приснопаметния българския патриарх Максим, в деня, когато се изпълват 12 години от неговата блажена кончина. То беше представено от г-жа Анула Христова. Тя представи и авторския си труд Тайнството болка в светлината на православната антропология, съвместно издание на Синодално издателство и Доростолска света митрополия.

 В своето встъпително слово Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан цитира част от предисловието от Негово Блаженство Атинския и на цяла Гърция архиепископ Йероним на книгата Словото на апостолите: „Словото на Бога е винаги актуално, тъй като е неотделимо свързано с нашия Господ Иисус Христос, Който е същият „вчера и днес, и во веки веков“ (Евр. 13:8). Още по-видима е неговата вечна валидност в книгите на Новия Завет. Там откриваме Самия Господ да поучава Божия народ с жив глас, както и Неговите ученици и апостоли да проповядват и съветват първите християни чрез писма.

 Словото Божие не е просто житейско поучение, но както подчертава апостол Павел, „е живо и действено и е по-остро от всеки двуостър меч: то прониква до раздяла на душа и дух“ (Евр. 4:12). Колко важно е словото Божие личи от възгласа на йерея преди прочитането на Апостолското четиво: „Премъдрост! Да внимаваме!“, тоест призовава ни с внимание и много съсредоточено да изслушваме апостолското слово. По подобен начин и апостолите, когато проповядвали Божието слово, подчертавали: „... изслушвайте тези думи“ (Деян. 2:22). Апостолите считали служението на Божието слово за най-важно духовно дело (виж Деян. 6:2)“.[1]

 Сред гостите на православния форум беше Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий, викарий на Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум.

 Гл. ас. д-р Полина Спирова, преподавател от Катедра „Практическо богословие“ на Богословския факултет при Софийски университет „Св. Климент Охридски“, запозна присъстващите с три съвместни издания на Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия и фондация „Двери“, чиито автор е Негово Високопреосвещенство митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф: Пазете душите си, Вярвам, затова и говоря, Образци на пастирско служение в Русия през 18–20 век.

 Последва представяне на съвместни издания на Русенска света митрополия и фондация „Двери“: Съвременни старци на Православието, Среща с тайнството. Съвременен поглед към Православието – Вселенски патриарх Вартоломей , Православие и Благовестие през XXI век. Изданията представи д-р Златина Каравълчева.

 Третият ден на православния форум завърши с книгата на Негово Високопреосвещенство митрополита на Едеса, Пела и Алмопия Иоил (Франгаку) Словото на апостолите, издание на Варненска и Великопреславска света митрополия.

 На официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook може да проследите запис от директното излъчване в благолепния варненски храм, посветен на свети преподобномъченик Прокопий Варненски: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1189754612123697.

Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720321778653/.


[1] Митрополит на Едеса, Пела и Алмопия Иоил (Франгаку). Словото на апостолите. Варненска и Великопреславска света митрополия, Варна, 2021, с. 11.

Изготви: Георги Великов

         

 

Нагоре