Тържествената програма във Варна по случай Съединението на Княжество България и Източна Румелия започна пред паметната плоча на площад „Независимост“, на мястото, където преди 139 години княз Александър I Батенберг провъзгласява единството на българските земи.

 След полагането на цветя и венци пред паметната плоча на княз Батенберг се проведе и традиционното шествие до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, намиращ се до Археологическия музей и сградата на Община Варна.

 Там Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва за всички вождове и войни, загинали за свободата и съединението на България. Заедно с него съслужиха иконом Стефан Николов и дякон Благой Иванов, а песенно заупокойното моление беше украсено от мъжкия хор при Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“.

 Митрополит Йоан поздрави всички присъстващи и заяви, че е „свещена памет и дълг в този септемврийски ден да се съберем и да си спомним за всички онези труженици – българи със силен дух и вяра, които демонстрираха и показаха своята воля, мъжество и сила да се опълчат срещу силните на деня и да се осъществи едно велико, народополезно, свято дело – Съединението на Княжество България с Източна Румелия, Съединението на България“.

 „Именно това събитие остави един безценен, свещен завет: Съединението прави силата. А от друга страна се изпълниха пророческите думи на народния поет, казани малко повече от две години преди събитието: Не се гаси туй, що не гасне[1]“, изтъкна Негово Високопреосвещенство.

 Архиереят допълни, че след 139 години ние осъзнаваме, че България премина нелек исторически път, бидейки една от най-старите европейски държави, „обединяващи честни, достойни и свободни хора. Все пак обаче, заставайки пред себе си и пред собствената си съвест, ние не може да не признаем, че не всякога сме се водили от духа на съединението, а е съществувал и богопротивният дух на разделението между нас. По този начин понякога забравяме думите, казани от Господ Иисус Христос в Първосвещеническата молитва: „да бъдат всички едно“ (Йоан 17:21). А и думите на свети апостол Павел в Първо послание до Коринтяни ясно ни свидетелстват: „да няма помежду ви разцепления, а да бъдете съединени в един дух и в една мисъл“ (1 Кор. 1:10). Осъзнавайки всичко това и помнейки тези велики мъже, които се потрудиха за съединението на България, ние си даваме сметка, че днес се призоваваме повече от всякога да се вгледаме в самите себе си и да можем да преодолеем духа на ненавистта, злобата, гордостта и разделението, а и помнейки думите на Спасителя, изречени според свети евангелист Матей: „всяко царство, разделено на части една против друга, запустява; и всеки град или дом, разделен на части една против друга, няма да устои“ (Мат. 12:25)“ – заяви Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

 Негово Високопреосвещенство продължи своето слово, като изтъкна, че в този ден „Бог ни дава възможност отново да се помолим, та духът на единението, съединението и любовта да пребъде между нас. Да се пази единството между българите в нашата Родина, в нашето общество, и в нашата човеколюбива майка светата Църква. Да се отхвърли омразата, защото в днешната съвременност тя повече ни обединява, отколкото любовта“.

 Митрополит Йоан завърши с благопожелание: „Бог да утвърди милото ни Отечество и да ни даде дух на любов, разбирателство и смирение, за да бъдем заедно и безбедно да творим бъдещата история на благословена България. Честит празник!“.

 Тържествата ще продължат на площад „Независимост“, където в 18:00 ч. актьори и ентусиасти ще пресъздадат момента, в който княз Александър Първи обявява Съединението.


[1] „Не се гаси туй, що не гасне“ е стихотворение, написано през 1883 година от Иван Вазов, включено в стихосбирката му „Поля и гори“, издадена през 1884 година от Драган Манчов.

Изготви: Георги Великов

         

 

Нагоре