Празничното слово, с което започва списанието, е един богословски размисъл над живата реалност на Христовото Възкресение, което дори за Неговите ученици е било трудно разбираемо. Професор Осипов разглежда богословската тема за възникване на злото и неговия произход, който се корени в човешката свобода.
Богословските размисли продължават и в следващия въпрос: “Откъде произлизат повечето проблеми в съвременното общество?” Сътворението на първите хора и блаженият им живот в рая е предмет на рубриката “Слово за живот”. В катехизистичните “Начала” този път са отправени напътствия за правилното поведение на християните по време на служба, с обяснения защо трябва да стоим прави.
Ставрофорен иконом Дончо Александров съсредоточава мислите ни над проблема за робуването на мнението на чуждите хора на фона на живота във вярата. Отец Ясен Шинев пък ни напомня за онези “малки”, не толкова популярни светци, които са не по-малко дръзновени в молитвеното си застъпничество за нас.
Интересни въпроси за разглеждане са представени в рубриките “Адам и Ева” и “Домашна църква”: открит разговор за интимния живот, за великото Тайнство Брак на архимандрит Емилиан Симонопетритски, да запазиш чистотата на девството до брака и т.н. Интригуваща е и темата, която разкрива ракурсите, от които поглежда космологията на възникването на живота и връзката ѝ с богословието.
В “Гласът на отците” са представени размислите на свети Ефрем Сирин за наслаждението. В рубриката “Поглед” можем да прочетем мнението на Църквата за суетното преобразяване на външността, както и актуален прочит на свети Йоан Златоуст за противоестественото употребление на половете. Още много и разнообразни четива може да открие читателят в този брой, който завършва с прекрасния разказ на Валерий Андонов “Изобличение”.
Екипът на списание “Амвон”, издание на храм “Свети Атанасий” – Варна, поднася поредното многообразие от теми и разсъждения на обичните си читатели, които в тези празнични дни на светлото Христово Възкресение ще имат време и желание да се наситят духовно с тях!