На 25 септември 2022 г., с благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, духовници от епархията взеха участие в празничната програма на град Добрич, която започна със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на загиналите за свободата на Южна Добруджа в Мемориалния комплекс "Военно гробище–музей, град Добрич". Трисагият беше отслужен от архиерейския наместник на Добричка духовна околия иконом Георги Дочев, духовниците от град Варна иконом Божидар Янакиев, свещеник Венцислав Георгиев и свещеник Любомир Георгиев, както и отци от Добричка духовна околия.

 Като празник на града 25 септември се чества от 1990 година, когато официално е отбелязана 50-годишнината от присъединяване на Южна Добруджа към България и с Указ на президента на Република България е възстановено старото име на града – Добрич[1].

 Сред официалните лица бяха г-н Йордан Йорданов, кмет на Община град Добрич, г-н Здравко Здравков, областен управител на Област Добрич, г-н Нивелин Радичков, председател на Общински съвет – град Добрич, Капитан I ранг Ваньо Мусински, заместник-началник на Военноморските сили.

 В края на заупокойната молитва прозвуча и многолетствие по повод Деня на Добрич, след което иконом Георги Дочев произнесе слово, в което каза: „В днешния празничен ден за Добруджа ние отправихме молитви към всеблагия Бог, щото Той да се смили и да упокои душите на падналите на бойното поле за вярата и освобождението на нашата Добруджа... Бог да ги прости и упокои, и настани там, където са всички праведници, за вечна памет. Амин.“ – заяви архиерейският наместник.

 Слово произнесе и г-н Йордан Йорданов, който отбеляза: „Днес – 82 години след тези паметни събития, разединението и противопоставянето владее обществото. За съжаление почти няма тема, която да ни обединява“, заяви кметът на Община град Добрич, допълвайки още, че „заради паметта на хилядите българи по всички краища на Родината ни, дали живота си за свободна Добруджа, ми се иска да си спомним, че сме една нация, един народ и да помислим какво може да ни събере.“

 Военното гробище в Добрич е най-голямото в България от времето на Първата световна война. То е създадено през 1916 г., когато се води сражението за град Добрич, останало в историята като Добричка епопея (5-7 септември 1916 г.). При боевете тогава са загинали около 1100 български войници, по голямата част от които са погребани край града. През целия военен период между 1916-1918 г. на територията на гробището, в единични и братски гробове, са положени над 3000 воини от 10 националности и 5 вероизповедания. Със заповед на Заместник-министъра на културата от 21 март 2019 г. Мемориалният комплекс е обявен за обект с национално значение.

 Днес за паметните боеве при Добрич напомнят каменните надгробия, експозицията „Добричката епопея 1916 г.“, алеята на знамената, вечният огън и параклис-костницата "Св. Архангел Михаил", изградена през 1921 г. и изографисана от известния добрички живописец Никола Тахтунов[2].

[1] В: http://www.dobrich.org/bg/info_pages/80-ден-на-добрич.

[2] В: https://opoznai.bg/view/voenno-grobishte-muzei-dobrich.

Изготви: Георги Великов

         

 

Нагоре