Предговор
Драги читатели,
Свещените песни и църковното пение заемат най-обширното място в богослужението на светата Православна църква. Затова и важността им е очевидна. Вниманието на влизащия човек в православния храм на вечерно богослужение бива привлечено от словата на съответните стихири за деня. По-нататъшното течение на православната служба – утренята с четенето на каноните, задържа молещата се душа в същото внимание и води до осезаемо духовно утешение.
Ръководството на духовните отци, което изисква като основно духовно правило всекидневното отслужване на православните служби, устроява духовния мир и съдейства всяко църковно тържество и всеки ден от седмицата да станат живоносни. Всичко това помага на човешката душа за правилното разбиране на цялата съкровищница от светоотечески мисли, което представлява безценна помощ в разрешаването на основните въпроси от духовния живот на човека.
Предговор
Любезни читателю,
Представяме на Вашето внимание второто издание на пособието за изпитни събеседвания с енорийските свещеници „Поглед върху пастирските проблеми в посланията на св. ап. Павел до Тимотей и Тит“. Първото издание на този кратък труд се осъществява с благословението на Св. Синод и излиза чрез Синодалното издателство през 1966 г.
През 2020 г. се изпълниха 120 години от рождението на Варненския и Преславски митрополит Йосиф и това даде основание да се вгледаме отново в творчеството на този бележит архиерей и да издадем тази малка книжка, тъй като тя е изключително актуална и много полезна за всеки български православен духовник, както и за всички християни. Св. апостол Павел ни учи, че „словото Божие е живо и действено и е по-остро от всеки двуостър меч... то преценява помисли и намерения сърдечни“ (Евр. 4: 12). Затова за православния християнин няма нищо по-полезно от това – да се задълбочава в изучаването на Божието слово, което ни помага да познаем себе си и Божията воля за нас. Думите на св. ап. Павел: „не занемаряй дарбата, която е в тебе и ти бе дадена, чрез пророчество с възлагане върху ти ръцете на свещенството“ (1 Тим. 4: 14), „затова ти напомням да разпаляш Божия дар, който е в тебе чрез моето ръковъзлагане“ (2 Тим. 1: 6), ни свидетелстват за изключителната роля на пастира в духовния живот на човека.
Книгата "Светото Причастие – лек за безсмъртие" на Негово Преосвещенство Новосадския и Бачки епископ д-р Ириней Булович се издава от Варненска и Великопреславска света митрополия през 2021 г. Преводът на книгата от сръбски език е на доц. д-р Свилен Тутеков и на д-р Анета Николова.
Богословският труд засяга важни и актуални въпроси и теми за причастяването през време на пандемията от корона вирус. Като Приложение към книгата е включен текст на протопрезвитер професор Николаос Лудовикос – „За причастяването във време на пандемия“.
Сборникът „Слово на апостолите“ от известния проповедник и химнописец митрополита на Едеса, Пела и Алмопия Иоил (Франгаку) се издава от Варненска и Великопреславска света митрополия през 2021 г. Изданието съдържа беседи върху неделните апостолски четива, които се четат през годината в православните храмове, разделени на пет части: Период от Цветния Триод, Недели на Матей, Недели на Лука, Постен Триод и Менологий. Преводът е извършен от Златина Иванова, редактор е Мариян Стоядинов, коректор - Лора Султанова.
Сборникът в чест на Варненски и Преславски митрополит Симеон по случай петдесет-годишното му архиерейско служение е издаден първоначално през 1922 г. в град София от Светия Синод на Българската Църква. Второто му издание се реализира през 2020 г. с благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан съвместно от Варненска и Великопреславска света митрополия и Научния архив на БАН. Съставители са проф. дин Лизбет Любенова, Деница Мизинска и Мила Кръстева; конслултант - Галя Господинова.